Csökkenő étvágy kenyérrel!

Meglátásom szerint a kenyér nyilvánvalóan nem az ördögtől való, hiszen léteznek olyan verziók, amiket bátrabban lehet fogyasztani.

Ám a helyzet az, hogy sokan még mindig megrekedtek a fehér kenyér szintjén, ami sajnos lássuk be amellett, hogy diéta gyilkos lehet, az egészséged is károsíthatja.

Éppen ezért mai írásomban azt szeretném neked megmutatni, hogy mi is történik, ha nem eszel egy ideig kenyeret. Elképesztő lesz, előre szólok!
 

Napi szénhidrátbevitel

Amikor valaki diétába kezd hajlamos lehet tévesen azt gondolni, hogy akkor mindennemű szénhidrátot meg kell magától vonjon. Pedig már számtalanszor írtam róla, hogy azok a diéták, amik valamely létfontosságú tápanyag megvonásán alapszanak, rendre elbuknak.

Ennek az az egyszerű oka, hogy a szerveznek mind fehérjére, mind zsírokra, mind pedig szénhidrátra szüksége van ez. Ez fiziológiai szükséglet és amennyiben a szervezet hiányt szenved valamelyikben elkezd folyamatosan vészjelzéseket küldeni.

A tested pedig legyengül, majd elkezd raktározni. Éppen ezért fontos, hogy napi szénhidrátbeviteled megfelelő forrásból fedezd. Erre a legalkalmasabbak a különböző gabonafélék vagy a éppen a rizs és persze kenyér is, amiből egyáltalán nem mindegy milyet fogyasztasz.

A fehér kenyér kiiktatása pedig rendkívül látványos eredményeket produkálhat akár már két hét alatt is.
 

Csökkenő étvágy

A fehér liszt és a persze a belőle készült kenyér elhagyása már rövid időn belül jelentős hatást gyakorol majd az étvágyadra. A benne található finomított szénhidrátok ugyanis nagyon gyorsan felszívódnak, ezáltal hamar megdobják a vércukorszinted is, ám az rendkívül gyorsan vissza is esik, így hamar újra nagyon éhes leszel majd.

Egy amerikai kutatás szerint a vércukor szint állandó ingadozása pedig egyfajta függőséget alakít ki az agyban, ami arra ösztönzi folyamatosan a szervezetet, hogy az édes dolgokat kívánja meg. Ha azonban úgy döntesz, hogy parkolópályára küldöd a kenyeret, akkor azáltal a vércukor szinted is stabilabb lesz majd, így pedig egészen biztosan nem fogsz majd kényszert érezni a rendszeres nassolásra.

Ez a hatás pedig már néhány kenyér nélküli nap után megfigyelhető, kb két hét alatt pedig már rutinszerűvé válik, vagyis nem is fogod kívánni a fehérlisztes változatot.
 

Távozik a szervezetedből a felesleges víz

Amennyiben elhagyod a kenyeret, úgy a szénhidrátbeviteled is értelemszerűen csökken, ami aztán a feleslegesen elraktározott víz kiürüléséhez vezet majd. Még látványosabb eredményeket érhetsz el, ha például elhagyod a burgonyát és helyette inkább édesburgonyát választasz vagy kerülöd a fehér rizs, ami helyett ott a bulgur vagy a köles.
 

Ne ess át a ló túloldalára!

Ahogy azt fentebb is írtam sokan beleesnek abba a hibába, hogy teljesen megpróbálják kiiktatni a szénhidrátokat, ám ezzel csak azt éred majd el, hogy az energiaszinted drasztikisan lecsökken, sőt véralvadási problémák is jelentkezhetnek, az erős hangulatingadozásokról pedig már nem is beszélve.

Éppen ezért fontos, hogy tudd, hogy a szénhidrátok igenis kellenek, legalábbis egészséges, rostban gazdag formában, olyan forrásokból, amik lassan szívódnak fel a szervezeben és nem okoznak durva vércukor ingadozást.
 

Neked erről mi a meglátásod?

Üdvözlettel, Katona Zoltán
személyi edző és táplálkozási szakértő

Értékeld te is a bejegyzést

1 csillag2 csillag3 csillag4 csillag5 csillag (102 szavazat, átlag: 4,53 a 5-ből)
Loading...

Megosztom
Share on Facebook
Facebook
0

3 hozzászólás ehhez: “Csökkenő étvágy kenyérrel!

  1. Kedves Zoltán!
    Én kétnaponta sütök kenyeret (1/2 kilóst, nemcsak magamnak), méghozzá királylisztből. Ebből kb. 150 g-ot fogyasztok. Ezen kívül a szénhidráttartalmú ételeimben benne vannak a gyümölcsök és zöldségek. Ezek pont azt eredményezik, amit te is sugallsz, hogy lassan felszívódó szénhidrátokat juttatok a szervezetembe. Nincs édességfüggésem tőle.
    Nálam az a baj, hogy abban a pillanatban, ahogy egy kicsit többet eszem, azonnal a hasam nő.
    Persze, gondolom erre a megoldás a torna lehetne. De mi van azokkal, akik nem tudnak hasra tornázni, vagy egyszerűen olyan alkatok, akiknek gyomruk-hasuk van minden egyes “cseresznyeszem” után is.

  2. Sajnos én a korpás, rozsos dolgokra allergiás vagyok. vagyis marad a fehér kenyér. Igaz, hogy nem eszem sokat, sőt most inkább zsemle korszakunk van, de minden olyan étkezésnél, ahol szükség van kenyérre, ott is lehetőleg csak egyet eszem. Viszont kiegészítettem a konyhai repertoáromat a burgurral.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük