Nem ellenség hanem barát!

Tudom, hogy a szénhidrátokról már több ízben beszélgettünk, de a helyzet az, hogy az olvasói levelek és kommentek alapján ez továbbra is egy olyan sokat vitatott téma, amiről beszélni kell, sőt beszélni érdemes.

Sajnos a tapasztalatom azt mutatja, hogy sokatok még mindig úgy hiszi, hogy a szénhidrát maga az ördög, az az élelmiszer, amit azonnal máglyára kell küldeni, amit tilos fogyasztani.
 

 
És igen azt is tudom, hogy a legtöbb diéta éppen a szénhidrát megvonásán alapszik, ám tudnod kell, hogy én emellett sosem fogok kampányolni, mert nem hiszek benne, mert tudom, hogy hibás az elképzelés.

Éppen ezért mai írásomban arról fogok beszélni, hogy milyen pozitív hozadékai vannak a szénhidrátnak és végső soron mit is „művel” a testeddel.
 

A tévhitek alapja

A szénhidrátokról való félelem hozzáteszem nem alaptalan, ám valahol ezek kommunikációja félresiklott, ezért az utóbbi évtizedekben a szénhidrát, mint első számú közellenség került fel a diétázók rémálmai közé. Nos, tudnod kell, hogy igen vannak olyan szénhidrátok, melyek nem képesek “jól” hasznosulni a testben.

Ilyen példának okán a cukor, amiben sajnos semmiféle tápérték nem található. Azonban léteznek az olyan ún. komplex szénhidrátok, melyek megtalálhatók például a gyümölcsökben, zöldségekben, teljes kiőrlésű termékekben, amik igenis hozzájárulnak a teljes, egészséges és kiegyensúlyozott életmód fenntartásához.

Ezeket pedig vétek volna ignorálni, mégpedig a következők miatt.
 

Szénhidrát, mint a test motorja

Fontos tudnod, hogy a szénhidrátok a testünk elsődleges energiaszolgáltató, így ha teljesen kiiktatod őket, akkor szép lassan lefogsz merülni, pont, mint a lapos elem. Ha nem eszel belőle eleget, akkor a szervezeted teljesen le fog gyengülni, ennek pedig rendkívül súlyos következményei is lehetnek.

A szénhidrát a bennük található glükóz segítségével ugyanis karban tartja az agyi funkciókat, ezenkívül pedig az anyagcsere megfelelő működéséért is felelős.
 

Ha jó a kedved…

Biztos Te is észrevetted már, hogy egy nagy adag eper elfogyasztása után mennyivel jobb a kedved. Nos, a helyzet az, hogy kutatások is alátámasztották, hogy a szénhidrát fogyasztása képes hozzájárulni az idegrendszeri alapú szerotonin termeléséhez.

Ez már csak azért is nagyon jó, mert ennek hiánya lehet felelős a depresszióért vagy a migrénért, sarkosabb esetben pedig egyéb idegrendszeri betegségek kialakulásáért.
 

Nem fogsz hízni

Bizony, jól olvasod! Pedig alapesetben éppen az ellenkezőjét gondolnád nem igaz? Persze ez csak akkor igaz, ha jó szénhidrátokat fogyasztasz, olyanokat, amik rostban gazdagok. Ezek fogyasztása ugyanis képes csökkenteni a hízás kockázatát és persze aktív életmód és sport mellett növeli is a diéta sikeres kimenetelét.
 

Éles ész

Kutatások bizonyították, hogy az alacsony szénhidrát tartalmú étrendet követőknél rosszabb a teljesítmény az egyes memóriateszteken. Ellenben azoknál, akik sok teljes kiőrlésű szénhidrátot fogyasztanak sokkal jobb az eredmény.

Vagyis ez végső soron azt jelenti, hogy nem csak akkor érdemes ezeket az élelemiszereket fogyasztanod, ha fizikai munkát végzel, hanem akkor is, ha te szellemi tevékenységgel keresed a kenyérre valót.
 

Te milyen szénhidrátokat fogyasztasz?

 
Üdvözlettel, Katona Zoltán
személyi edző és táplálkozási szakértő

Értékeld te is a bejegyzést

1 csillag2 csillag3 csillag4 csillag5 csillag (92 szavazat, átlag: 4,72 a 5-ből)
Loading...

További hasznos cikket ide kattintva olvashatsz az egészséges testsúlycsökkentéssel kapcsolatban! ->

Megosztom
Share on Facebook
Facebook
0

2 hozzászólás ehhez: “Nem ellenség hanem barát!

  1. Kedves Katona Zoltán!
    Mi a helyzet a csokoládéval?
    Üdvözlettel:
    Horváthné Kelemen Éva

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük