Újradefiniált anyagcsere

Ugye neked is ismerős az érzés, amikor korog a gyomrod az otthoni torna levezetésénél, esetleg gyötrő éhségérzettel mész haza az edzésről és szíved szerint a hűtő egész tartalmát feldalnád?

 

Elöljáróban csak annyit tudok mondani, hogy mindezt mindenféleképpen kerüld el. Mai írásomban azt próbálom neked megmutatni, hogy mi lehet az oka annak, hogy edzés vagy torna után rád tört a farkaséhség és hogyan tudod elkerülni, hogy kárba vészen a mozgásod eredménye.

Másodsorban tudnod kell, hogy a plusz mozgás utáni érzés egy teljesen természetes folyamat, hiszen a rendszeres testmozgás felpörgeti és kvázi újra definiálja az anyagcserédet, így nem fura, hogy kívánósabb leszel utána. Ám ez nem is törvényszerű, éppen ezért most megmutatom hogyan tudod nem tönkre tenni egyetlen hűtőnyitással az előző eltelt aktív mozgásra befektetett idődet.
 

Te tudod mi az a kalóriadeficit?

Amikor edzeni megyünk hajlamosak lehetünk azt gondolni, hogy sokkal több kalóriát égettünk el, mint valójában. Persze a futópadon látjuk vagy a biciklin az elégetett kalóriák számát, de mondjuk a szabadban futás közben vagy otthoni edzés alkalmával csak hozzávetőlegesen lehet ezt meghatározni.

Vagyis, ha te edzés során azt gondolod elégettél 5-600 kalóriát majd betolsz egy extra sajnos pizzát, ami mondjuk szintén ugyanennyi, lehet, hogy hatalmas hibát követsz el, ugyanis könnyedén megeshet, hogy az elégetett kalóriák száma maximum 2-300 volt, ami azt jelenti, hogy kapásból a dupláját vitted be.

Vagyis fontos, hogy ne értékeld túl az edzéseid, persze nem azt mondom, hogy becsüld alá magad, de mégis inkább érdemes lefelé lőni az elégetett kalóriák számát, így ugyanis elkerülhető a kalóriadeficit. Ezenkívül edzés után inkább fehérjében gazdag ételeket válassz, ezek ugyanis segítenek az izmok regenerálódásában.

Persze az edzést követő újra töltés fontos, ne hagyd ki az étkezést, mert azzal még rosszabbat csinálsz a testednek és persze a fogyásod eredményének.
 

Ne azért mozogj, hogy ehess!

Ez kicsit kapcsolódik az előzekhez, ugyanis sokan csak azért vállalják be az izzasztó edzéseket, hogy utána aztán ehessenek egy jót. Nem egy nem két levelet olvasok, amiben azt írjátok, hogy edzés közben semmi más nem jár a fejetekben, mint a finom falatok.

Persze egy ideig talán normális, pláne a diéta elején, ám hosszútávon nem az edzés élvezete lesz a lényeg, akkor valami hiba egészen biztosan van a gépezetben. Ez sok esetben azért lehetséges, mert nem olyan mozgásformát választasz, amit szívből csinálsz.

Ha utálsz futni, akkor az szenvedés lesz a számodra, éppen ezért azt javaslom, hogy találd meg a számodra megfelelő mozgásformát, hogy élvezettel tudd azt csinálni. Ehhez persze lehet, hogy több mindent kell majd kipróbálnod, de ennyit azért megér a szép alakod nem igaz?
 

 

Legyen rendszer az életedben!

Erről már többször beszéltünk, de talán ez az egyik legfontosabb dolog a diéta és úgy amúgy az egész életmódváltás alatt. A rendszer, ami szerint élsz és étkezel határozza meg a leginkább, hogy milyen ütemben szabadulsz meg a súlyfeleslegedtől.

Ettől lesz függő, hogy mennyire vagy képes átalakítani a tested. Az edzés utáni farkaséhségnek éppen ezért rendszerint pont az az oka, hogy a nap többi részében nem ettél rendesen. Pedig a rendszeres étkezésnek igenis kiemelt jelentősége van a folyamatos energia biztosításában és persze a vércukor szint stabilan tartásában.

Vagyis, ha nem ettél egész nap rendesen, akkor edzés során jó eséllyel lezuhan majd a vércukoszinted, ezzel egyenesen arányosan pedig jó hogy nem akarod majd a hűtőt is felfalni. Inkább egyél többször keveset, válassz komplex szénhidrátokat, magad fehérjetartalmú ételeket és semmi esetre se koplalj. A minőségre törekedj és ne a mennyiségre.
 

Az edzést megelőző étkezés fontossága

Erről sokan megfeledkeznek, pedig kiemelt fontossággal bír. Edzés előtt másfél két órávan érdemes enned, amikor is megfelelő mennyiségű energiával töltöd fel a szervezeted ahhoz, hogy bírja az iramot. Azonban fontos, hogy közvetlenül edzés előtt már ne egyél, ugyanis ebben az esetben a szervezeted az emésztésre fog koncentrálni, amitől nehéznek és fáradtnak érezheted magad, így az edzés hatékonysága is jó eséllyel csökken.
 

Üdvözlettel, Katona Zoltán
személyi edző és táplálkozási szakértő

Értékeld te is a bejegyzést

1 csillag2 csillag3 csillag4 csillag5 csillag (78 szavazat, átlag: 4,58 a 5-ből)
Loading...

Megosztom
Share on Facebook
Facebook
0

Hozzászólások ehhez: “Újradefiniált anyagcsere

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük