A ZSH TÉVÉ első adásában szeretnénk végig venni, hogy milyen kenyerek is léteznek a piacon, melyek segíthetnek a fogyásodban?!
A Nagy ZSH Kenyérkörkép műsorában nem a teljes skálát fogjuk bemutatni, csupán a legismertebb kenyereket igyekszünk majd sorra venni. A kenyerek közül főként a szeletelt kenyereket vesszük górcső alá, ugyanis ezek azok a termékek, amik rendelkeznek tápanyagtáblázattal, így érdemben van lehetőségünk a beltartalmat is megvizsgálni, illetve összehasonlítani.
Mi a teendőd?
Nincs más dolgod csak a lent található videólejátszó “képernyőjére” kattintani és máris kezdődik a ZSH TÉVÉ 22 perces adása! A “képernyő” alatt az adás tartalmát el is olvashatod. Az oldal alján pedig várjuk, véleményedet, kérdésedet, hozzászólásodat a témával kapcsolatban. Tehát, vedd fel a számítógéped, laptopod, vagy más “kütyüd” hangszórójának hangerejét, kapcsold be a hangszóróját, dőlj hátra, és kezdődhet is a ZSH TÉVÉ első adása: A NAGY KENYÉRKÖRKÉPPEL!
Előzmények
Ha lemaradtál volna vagy szeretnéd újra olvasni a kenyér eredetét, illetve a NAGY ZSH KENYÉRKÖRKÉP bevezetését ide kattintva olvashatod el írásomat! ->
Ha elolvastad akkor
Jöjjenek a konkrétumok:
Íme, a fehér kenyér
A fehér kenyér a mindennapos és tulajdonképpen legolcsóbb megoldás. Gyors energiát ad, ám sajnos a ma kapható fehér kenyerek a búza folyamatosan nemesítése, ezáltal pedig a liszt minősége végett már közel sem rendelkezik annyi hasznos beltartalommal, mint annak idején. Nagyon kevés a fehérje és rosttartalma, ellenben a szénhidrát tartalma nagyon magas, ráadásul extra cukor hozzáadásával igyekeznek még inkább ízesebbé varázsolni.
fehér kenyér tápanyagösszetétele
A teljes kiőrlésű kenyerek
Amit észrevettünk, hogy a legnagyobb áruházláncoknak már létezik saját márkás teljes kiőrlésű kenyere, ám amin nagyon megdöbbentünk, hogy ezek a termékek nem teljes egészében készülnek teljes kiőrlésű lisztből, csupán valahány százalékuk. Erre pedig nagyon fontos odafigyelni, hiszen attól, hogy teljes kiőrlésű, még egyáltalán nem biztos, hogy valóban teljesen az. Kalóriatartalma szerint pedig ugyanúgy 2-300 kalória körül mozog. A benne található fehérje és zsiradék pedig egyértelműen magasabb, mint fehér társainál.
17% teljes kiőrlésű gabonából készült kenyér tápanyagösszetétele
60% teljes kiőrlésű gabonából készült kenyér tápanyagösszetétele
Különböző búzákból készült kenyerek
Ilyenek például a graham és tönköly kenyerek. A másfajta búza miatt abszolút magasabba a fehérjetartalma, kalória, zsír, szénhidrát és rost tartalma azonban szinte megegyezik a teljes kiőrlésű kenyérével. Élvezeti értéke egyéni megítélésű, az azonban egészen biztos, hogy egészen más az íze, éppen ezért változatossá képes tenni a kenyérfogyasztást.
“graham lisztes 22%” kenyér tápanyagösszetétele
tönköly kenyér tápanyagösszetétele
Speciális kenyerek – vitaminnal dúsított
Ezeknél a kenyereknél nagyon fontos odafigyelni: érdemes nézni a kenyéren található tápanyag táblázatot, ugyanis ezek jó eséllyel arra nem alkalmasak, hogy kizárólag vitaminpótlásra alkalmazd. Vagyis, semmiképp se ess abba a hibába, hogy a napi vitaminszükségleted csakis és kizárólag ilyen vitaminos kenyerekkel próbálod fedezni, mert akkor temérdek mennyiségű felesleges kalóriát is beviszel a szervezetedbe. Helyette étkezz változatosan: egyél sok zöldséget és gyümölcsöt és persze sovány húsokat. Változatos ízvilága miatt ezek a vitaminnal dúsított termékek jók, de ne csak erre korlátozódjon a kenyérfogyasztásod.
“vitaminos” kenyér tápanyagösszetétele
Több fajta lisztből készül mix, pl a wellness kenyér
Ez sikeresen ötvözi a különféle lisztek előnyét: magas a fehérje, illetve rost tartalma, emellett pedig szénhidrát tartalma jóval alacsonyabb. A hozzáadott különféle magok, úgy, mint szezámmag pedig élvezeti értékét növelik. Azonban arra mindenképpen ügyelj, hogy a magoknak hála zsír tartalma egészen biztosan magasabb.
“wellness” kenyér tápanyagösszetétele
Purpur kenyér
A purpur kenyér nem nemesített búza lisztjéből készült, ezáltal antioxidáns tartalma kiemelkedő a többi kenyéréhez képest. Beltartalmát tekintve a tönkölybúza kenyerekhez hasonlít, azonban annál sűrűbb és laktatóbb is.
“Purpur” kenyér tápanyagösszetétele
Szénhidrát csökkentett kenyerek
A szénhidrát csökkentett kenyereket kimondottan a cukorbetegek és a szénhidrát szegény diétát követők számára fejlesztették ki. Magasabb a rost, fehérje és zsír tartalma, illetve jóval több vizet tartalmaz.
Ezenkívül nagyon fontos megemlíteni, hogy kalóriatartalmuk viszonylag magas: ez röviden annyit jelent, hogy ha 65 százalékkal kevesebb szénhidrátot tartalmaz, akkor a hagyományos kenyérhez képest 65 százalékkal több kalóriát tartalmaz.
Azonban ezek a kenyerek könnyebbek, nem annyira laktatók, éppen ezért ha emellett teszed le a voksod, akkor feltétlenül figyelj a mennyiségre és ne egyél belőle többet, mint a hagyományos társából, hiszen akkor nem hogy segítesz magadon, de hosszútávon akár a plusz kilók is felkúszhatnak rád.
“szénhidrát csökkentett” kenyérek tápanyagösszetétele
Fekete kenyér
A hagyományos fekete kenyér durvára őrölt rozsliszttel vagy kevés búzaliszttel készül, illetve kovásszal érlelik. A kovászból származó ecetsav és a rozs oldalható élelmi rostjai végett a fekete kenyér rendívül alacsony glikémiás indexű tápanyag, ebből adódóan pedig segíti az emésztést is.
Egy kanadai vizsgálat szerint négyszer annyi rezisztens, azaz emésztésnek ellenálló szénhidrátot tartalmaz, mint fehér társai, éppen ezért fogyasztása során nem következik be vércukorszint ingadozás. Az élelmi rostoknak hála pedig emésztetlenül áthalad a bélrendszeren.
“fekete kenyér” kenyér tápanyagösszetétele
Összegzés
Persze tudjuk, hogy most könnyedén elveszhetsz a kenyerek útvesztőjében, de fontos tudnod, hogy ez csupán egy tájékoztató, ami segíthet neked eligazodni a kenyerek világában. Fontos, hogy a mennyiségre figyelj bármelyik termék mellett is teszed le a voksod. Nyilván lényeges, hogy igyekezz a minőségibb összetételű kenyereket kiválasztani, de ez még nem jelenti azt, hogy többet ehetsz belőlük. Sőt! A titok nyitja egyértelműen a mennyiség.
Te milyen kenyereket részesítesz előnyben? Van olyan, amit lemaradt a listánkról?
Üdvözlettel, Katona Zoltán
személyi edző és táplálkozási szakértő
Most TE következel!
Rengeteg kérdés jött hétfő óta és gondoljuk, hogy a ZSH TÉVÉ megnézése után is sok kérdést fogtok feltenni melyet egy külön újabb ZSH TÉVÉ adásában meg fogunk megválaszolni. Addig is a türelmedet kérjük.
Van kérdésed a témával kapcsolatban? A kenyerekkel kapcsolatban mire szeretnél még választ kapni? Szeretnél még további ZSH TÉVÉ adásokat? Igen, akkor kérlek írd meg ilyen „témákban” mondjuk el a véleményünket?
Hol lehet kapni a fekete kenyeret, Budapeste, Válaszod előre is köszönöm
Pl.: Lidl-ben, Spar-ban, de bármely nagyobb áruházban
Én általában korpás kenyeret szoktam fogyasztani, napi 4-5 szeletet.
Az adásotok nagyon tetszett, sok ismeretet közvetített és hasznos tudnivalókat adott a kenyerekkel kapcsolatban.Szívesen látnék több hasonló adást.
Sok sikert kívánok munkátokhoz!
üdvözlettel Júlia
Felváltva eszek szénhidrát csökkentett ,teljeskiörlésű, magvas vekni kenyeret.5-6napig elég 1/2 kg.
KEDVES zOLTÁN !
Maradok a parasztkenyérnél. Van egy pékség nálunk ahová egy néni süti a kenyereket.
Nem rak bele pl cukrot, se zsírt. Igazi dagsztott kenyér- Nem kell belöle sokat enni,
csak 2 szeletet. A cukrosoknak nem jó a cukor. Én már 2o éve nem eszem cukrot és
még a főzésnél sem használom. A beiglit is édesítőszerrel sütöm meg. Nagyon finom
lesz mindig. Nekem talán azért nem megy le ez a 6 kg fölösleg, mert sokat festek.
Vagy ülve, állva sőt még gugolva is. Attól függ mekkora festményt készítek. Magamnak festegetek
mert eladni nem lehet. Nincs pénzük az embereknek. Volt egy vásár ahová elvittem a képeimet
és csak 2 db-ot vettek meg. Nyugodtan élek én. Amíg dolgoztam annyit idegeskedtem, hogy
cukros lettem.Mindig van miért idegeskedni. Most éppen az elektromos hálozatot kell fel-
újítani ami 5ooe ft. lesz.Majd a tavasz már mozgalmasabb lesz. Fel kell ásni a kertet, metszeni
kell a fákat, ültetni kell, locsolni kell. Szóval nem fogok unatkozni. Érdekes volt az előadás.
Üdv Zsóka
Köszönöm a tájékoztatást,de hiányolom,hogy a rozs kenyér nem
került szóba.Mi a vélemény a bajor magvas rozs kenyérről ?
Üdvözlettel
Zoli nagyon jó a TV adás. Említhenél egy pár szót a pékárukról. Bár tudom hogy kismillió féle létezik.
Köszönöm szépen a kenyérfélėk bemutatását, nagyon hasznosnak találtam. Én cukorbeteg vagyok, magam sütőm a kenyeremet, mert azt tapasztaltam, hogy a teljes kiőrlésű kenyér nem teljesen teljes kiőrlésű lisztből készül, szinte mindig tartalmaz fehér lisztet. És sajnos csak a zacskós szeletelt kenyereknél van tápanyag táblázat. Viszont ízben , és állagban nem éri el a csomagolatlan kenyerek minőségét. Nagyon nehéz eligazodni az üzletekben, és a pékségekben, mert a csomagolás nélküli kenyereknél semmilyen tájékoztatás sincs. Így csak a címkén található fantázia név ad némi támpontot. Köszönettel : Palánkai Klári
Köszönöm:Mi a véleményetek arról hogy búzából magam malmozom a lisztet és abból készül a kenyér.Az hogy a búza minden része benne van jó?vagy nem?
Mi évek óta Szivbarat korpás kenyeret fogyasztjuk. Mi véleményed erről a kenyérről ? Só szegény, szerintem roston tartalmaz. Szeretném , ha mód lenne arra, hogy megerősítse
Köszönettel a sok sok hasznos tanácsért
Kedves Anikó és Zoli!
Hasznos volt a ”Kenyérkörkép”, köszönjük szépen!
A szénhidrát csökkentett kenyerek pl. nagy csalódás volt, de jó, hogy szóltatok:)!
A másik a pur-pur kenyér, amiről még nem is hallottam, de nagyon szimpatikus lett, majd keresem, lehet, h. lecserélem a szénhidrát csökkentettel:).
A jövőre nézve pedig, a cukrok/ édesítőszerek/ természetes édesítők témaköre szintén nagyon ingoványos számomra. Jól jönne egy kis útmutatás….:)
Köszönöm még egyszer, érdeklődve várom a folytatást!
Nálunk a bajor rozskenyér a nyerő (ismeritek az összetevőit?) és a Jókenyér (abból sokféle van) épp akciós fajtája. Több bolt a saját sütéssel kápráztat el.Megfogadom a tanácsotokat, keveset és változatosan kipróbálni többfélét.
Kedves ZSH! Kedves Zoltán! Minden elismerésem azért a sok tanácsadásért, munkáért, igyekezetért és kutatómunkáért is, amit az egészségünk megőrzése, javitása érdekében végeztek. Magam választotta okokból napi 10-12 órát dolgozom, 75 éves vagyok, szeretem a munkámat. EZ éltet. Ugyanakkor szembesültem, hogy barátnőim, régi kolléganőim, kollégáim napi szinten betegségeikkel vannak elfoglalva, a napi orvosi programok, vizsgálatok megszervezésével és küszködnek valóban az étkezésük szabályozásával, optimális megoldásával. Valóban nagy szükség van a munkátokra. további sok sikert és eredményt kivánok. A fizikai -testi karbantartás mellett elengedhetetlen a lelki egyensuly, a kapcsolatrendszer, a küldetés, a célkitüzés, a családon belüli békesség, a családtagokban való öröm, a munka, a tudásunk növelése. Igy lehetünk teljes egészében sikeresek. Üdvözlet mindenkinek.
Kedves Zoltán és Anikó!
Nagyon jó volt az előadás a kenyérfélékről.Sok mindent tudtam már róluk,mégis tanultam új dolgokat amire odafigyelek ezentúl.Jó volna hallani az édesítőszerekről és a cukorfogyasztásról.
További sok sikert kívánok a munkátokhoz.
Kedves Zoli és Anikó! Nagyon jó, és hasznos volt ez a videó, sok új, információval. Szívesen és érdeklődéssel várom a következőket! Köszönöm a munkátokat, nagyon sokat segíttek nekem, de gondolom másoknak is!! További sok sikert a munkátokhoz, sok kitartást! Nagyon jó, hogy vagytok!!!
Sziasztok,
Én tonus kenyeret eszem. Ez nem egy ismert kenyér, de szeletelt teljes kiörlésű és diabéteszeseknek is kifejezetten ajánlják. Mindenzt baráti áron. Több típusa van agos, olivás ás sima. Én is próbáltam saját készítésűt, de rengeteg idő és nem feltétlenül sikerült. Ezzel a kenyérrel és persze kemény szigorral 30 kilotól szabadultam meg.
Kedves Anikó és Zoli! A videótok nagyon tetszett és hasznos is, mert sokan nem tudják, hogy mit eszünk. Nekem nem az étkezés miatt, hanem a mozgás hiánya miatt vannak fölösleges kilóim. Gluténmentes kenyeret fogyasztok, mert a gluténnal vannak emésztési problémáim. Ha nincs kenyerem,akkor puffasztott rizzsel pótolom. Sajnos sokat ülök, és keveset mozgok. További sok sikert!